Az igus® befektet a Mura Technology Limited által kifejlesztett vegyi újrahasznosítási eljárásba


A HydroPRS technológiával mindössze 30 perc alatt hasznos erőforrások nyerhetők műanyag hulladékból

Évente mintegy nyolcmillió tonna műanyag kerül a tengerekbe és óceánokba világszerte. Az így kárba vesző hulladék értéke megközelíti a 80 milliárd amerikai dollárt. A probléma gyökere abban keresendő, hogy a műanyag hulladék legnagyobb részét elégetik (mindössze 14%-át hasznosítják újra). A világon mindenütt mindig visszamarad a vegyes hulladék. A nem műszaki jellegű műanyagok esetében 100-szoros, sőt 1000-szeres mennyiségben. A Mura Technology vállalat kémiai újrahasznosítása kínál új megoldást.

A hidrotermális műanyag újrahasznosítás (HydroPRS) technológiáját még 2007-ben fejlesztették ki, és tíz éven át tesztelték Ausztráliában. A HydroPRS technológiának köszönhetően a korábban újra nem hasznosítható műanyag hulladékot 30 perc alatt olajjá lehet visszaalakítani. Az eljárás sokkal erőforrás-hatékonyabb, mint a hagyományos szénhidrogén-bányászat, a feldolgozott műanyag egy tonnáján akár öt hordót nyerhetünk. Kizárólag víz, magas hőmérséklet és nagy nyomás segítségével választják szét, majd egyesítik újra a sejteket. Egyetlen ilyen üzem évente 20000 tonna műanyag feldolgozására alkalmas, és mintegy 28180 tonnával csökkenti a CO2-kibocsátást. Ez a mennyiség 5983 gépkocsi éves fogyasztásának, valamint 4914 háztartás éves energiaigényének felel meg. Az üzem kapacitását pedig hosszú távon meg szeretnék háromszorozni. 
HydroPRS

A műanyag hagyományos újrahasznosítása kontra újrahasznosítás HydroPRS technológiával

Diagram – A műanyag hagyományos újrahasznosítása A műanyag hagyományos újrahasznosítása során - ahogyan az igus chainge programja esetében is - az aprításhoz előbb minden hulladékot az összetevők szerint kell szétválogatni. A granulátum csak ezt követően használható fel az új polimer termékek fröccsöntéssel vagy extrudálással történő gyártásához.
Diagram – Cat-HTR technológia A HydroPRS technológiával erőforrások takaríthatók meg, mivel 30 percen belül olajjá alakítja a válogatatlan műanyaghulladékot. A nyersolaj később kenőzsírként vagy viaszként, illetve új, kiváló minőségű műanyag granulátum előállításához használható fel. A HydroPRS többrétegű vegyes műanyagokra is alkalmazható, hogy azokat olyan újrahasznosított szénhidrogén-alapanyagokká alakítsa át, amelyek olyanok, mintha újak lennének. Egyébként ezeket a műanyagokat nagyon bonyolult szétválasztani, ezért általában elégetik őket. A HydroPRS technológia azt is lehetővé teszi, hogy ugyanazt az anyagot annyiszor lehessen újrahasznosítani, ahányszor csak szükséges, ami még környezetbarátabbá teszi. A CO2-kibocsátás a HydroPRS használatával mintegy 80 százalékkal alacsonyabb, mint a normál tüzelés esetén, amint azt a Warwicki Egyetem WMG részlegének független életciklus-elemzése kimutatta.  

Az igus támogatja a műanyag-felhasználás körforgását

A jövőben a kémiai újrahasznosítás teret hódíthat ott is, ahol a hagyományos újrahasznosítás nem megvalósítható. Annak érdekében, hogy a Mura a startup fázisból eljusson a technológia világszintű elismertségéig, az igus 4 millió fontot (4,7 millió eurót) fektetett a cégbe 2020. januárjában, majd ezt még 5 millió euróra növelte 2021. márciusában. Támogatásunknak, és a további szponzorációs lehetőségek bővülésének köszönhetően, a Mura elkezdhette az első kereskedelmi HydroPRS rendszer kiépítését, az északkelet-angliai Teesside-ban található Wilton International telephelyén.

2021 áprilisában a Dow Chemical, a világ második legnagyobb vegyipari vállalata lett újabb partnerünk. Az együttműködésnek köszönhetően a Mura fejlett újrahasznosítási folyamatai új szintre lépnek: A Dow az újonnan kivont nyersanyagot új műanyagok és csomagolóanyagok fejlesztésére használja majd, melyek így visszakerülnek a globális áruforgalomba.A folyamatot a következőképpen tervezik: a műanyag hulladék a hulladékkezelő vállalatoktól érkezik, akik így megvalósíthatják az újrahasznosításra vonatkozó célkitűzéseiket. Ezután a fosszilis olajéhoz hasonló áron nyerik ki az olajat. A beruházás első fázisában összesen négy katalitikus hidrotermális reaktort építenek Teesside-ban, amelyek évente több mint 80000 tonna műanyag hulladékot fognak majd feldolgozni. További üzemeket terveznek Németországban, az Egyesült Államokban, Ázsiában és máshol is.
A videó a HydroPRS olajkivonási folyamatát mutatja be

Videó a nagy angliai építkezésről

Az első üzem építésének előrehaladása

A Mura Technology Ltd. 2021 áprilisában kezdte el építeni Angliában az első nagyméretű, válogatatlan műanyaghulladékot újrahasznosító üzemet. Az első telepítésre a helyszínen 2022. július 15-én került sor. 2023. október 26-án ünnepélyes megnyitóra került sor, amikor a befektetők, partnerek és támogatók először tekinthették meg a létesítményt. A létesítményt 2024-ben helyezik üzembe.