Teleszkópok és antennák energiaellátása

A tömör acélszerkezet, a precíziós tervezés és a kifinomult elektronika kombinációja teszi a modern teleszkópokat, obszervatóriumokat és antennákat csúcstechnológiás gépekké. A teleszkópgyártók világszerte több mint 20 éve használnak igus energialáncokat, kábeleket és teljeskörű megoldásokat. Az emelésben, az azimutban és a GIR-ben hosszú évekig megbízható energiaellátást biztosítanak. 

Az energialánc-rendszerek előnyei:

  • A könnyű műanyag energialáncok tömege 43%-kal kisebb, mint az acél energialáncoké
  • Alacsony súrlódás, hajtóerő és vibráció, kopásálló és könnyen kezelhető az építkezésen
  • Világszerte elérhető szerviz és garancia
  • Könnyű együttműködés tapasztalt teleszkóp specialistákkal
Energialánc rendszerek egy csillagászati obszervatóriumban

Tengerszint feletti magasság/magasság

A teleszkóp vagy antenna tájolása és a talaj közötti szöget magasságnak (Alt) nevezzük. Kulcsfontosságú a tükrök vagy teleszkópok megfelelő tájolásában. A függőleges mozgás során energialáncok vezetik a kábeleket.

energialáncok a tájolásban
E 4.1 sorozatú e-chain energialáncok

E4.1 energialánc

  • Standard, gyakorlatilag minden alkalmazáshoz
  • Robusztus, csendes és moduláris
  • Egyszerű telepítés és töltés
További információk az E4.1 sorozatról

Azimut

A függőleges szög mellett a vízszintes forgatás is lényeges a teleszkópokban és antennákban. Ennek a forgásnak a szögét azimutnak nevezik. Az egyszerű igus forgatási rendszerek akár 600°-os elforgatási szöget tesznek lehetővé. Ez a példa két egymáson futó láncot mutat be két szinten.

Azimut RBR rendszerrel
RBR rendszer

RBR rendszer

Az igus évek óta fejleszt körkörös energialánc-mozgató rendszereket. A Reverse Bend Radius (RBR) rendszerek világszerte számos alkalmazásban bizonyítanak akár 600°-os elmozdulási szögig.

Tovább a példákra

Azimut/GIR

Az azimut alatt, a teleszkóp „gyomrában“ fut össze a rendszer összes kábele. Ezt a speciális forgáspontot szintén azimutnak vagy GIR-nek is nevezik. A kábelek mennyiségének biztonságos és megbízható kezelése komoly kihívás. Így az energialáncok és kábelek gyakran különböző szinteken vannak elosztva. Ez a példa két egymáson futó láncot mutat be egyenként három szinten.

Azimut/GIR MRM rendszerrel
MRM rendszer

MRM rendszer

A 600°-nál nagyobb elfordulási szögű alkalmazásokhoz kifejlesztettük a Multi Rotation Modult (MRM). Ez további szintekre terjeszti ki a forgómozgást, így akár 900°-os elfordulási szöget biztosítva.

Tovább a példákra
A teleszkóp forgó mozgásai

További alkalmazási területek

A magasság, azimut és a GIR mellett, amelyek az egyik legnagyobb kihívás a teleszkóp energialáncai számára, más lehetséges alkalmazások is léteznek. Például az általában gigantikus kupolák forgó mozgásában és a nyílászáró rendszerekben is vannak mozgó kábelek. Energialáncaink itt is védelmet nyújtanak, miközben könnyű, zavartalan működést biztosítanak.


Tervezési-fejlesztési projektek és különleges megoldások

Nem csak az energialáncok és kábelek biztos forrásaként, de a teljes rendszer megtervezése során is tudunk segíteni. Mérnöki csapatunk sok éves tapasztalattal rendelkezik a teleszkópos rendszerek felszerelésében világszerte, az első vázlatrajztól a telepítésig és a helyszíni üzembe helyezésig.
Mérnöki tervezés

Már használat közben is bizonyított