Kérjük, válasszon kiszállítási helyet

Az ország/régió kiválasztása befolyásolhatja az árat, a szállítási lehetőségeket és a termékválasztékot.
Kapcsolattartóm
igus® Hungária Kft.- iroda

Ipari Park utca 10.

H-1044 Budapest

+36 1 3066486
+36 1 4310374
HU(HU)

iglidur® – Gyakran ismételt kérdések


Hogyan lehet a helyére rögzíteni az iglidur® siklócsapágyat a csapágyházban?

Az iglidur® siklócsapágyakat úgy tervezték, hogy be lehessen őket préselni a csapágy külső átmérőjével megegyező névleges méretű házakba (H7 tűrés), ahol sajtoló illesztéssel rögzíthetők. Mindezt az úgynevezett bepréselési ráhagyás teszi lehetővé, azaz a csapágy külső átmérője préseletlen állapotban a névleges mérettől függően kb. 0,1–0,25 mm-rel nagyobb, mint a ház. A belső átmérő szintén csak a bepréselés után éri el a végső méretét és tűrését.

Miért van ilyen sok különböző iglidur® anyag?

Az iglidur® anyagok mostani széles választéka az elmúlt évtizedek számos és sokféle vásárlói igényének megfelelően fejlődött ki. A megfelelő siklócsapágy alapanyag kifejlesztése sokszor olyan feladat, mint a kör négyszögesítése. Ha valamilyen tekintetben fejlesztjük az anyagot, akkor azt legtöbbször egy másik specifikáció rovására tesszük. – Az alkalmazások döntő többségében megfelelő műszaki megoldást nyújt az öt standard anyag: az iglidur® G, J, X, W300 és M250. Ha azonban kifejezetten specifikus vagy nagy igénybevétellel járó alkalmazásokról van szó, vagy már kimerítettük a legutolsó műszaki tartalékainkat is, vagy éppen a nagy darabszámok gyártásánál szeretnénk optimalizálni a korábbi ár-teljesítmény arányt, rendkívül fontos szerepet kapnak a további iglidur® anyagok. Sőt, a kenés nélküli siklócsapágyak használatának korlátai még kijjebb tolódtak az elmúlt néhány évben az új iglidur® anyagok miatt.

Hogyan tervezik meg az iglidur® anyagokat?

Általános jellemzőiken túl minden iglidur® csapágyanyagnak van egy sor különleges tulajdonsága is, melyek kifejezetten ideálissá teszik őket specifikus alkalmazásokhoz és követelményekhez. További tudnivalók a struktúráról

Hogyan találhatom meg a megfelelő iglidur® anyagot?

Ha rendelkezünk némi információval az alkalmazásról, könnyen megtalálhatjuk a számunkra ideális siklócsapágyat az iglidur® termékkereső segítségével, vagy kiszámíthatjuk az élettartamát az iglidur® élettartam kalkulátorral. Az anyagok széles választéka hamar leszűkíthető, így csak a megfelelő anyagok maradnak.

Az iglidur® online eszköz szerint az iglidur® W300 és az iglidur® J a legtartósabbak. Melyiket válasszam?

Az iglidur® J és az iglidur® W300 egyaránt az iglidur® termékkínálat leginkább kopásálló univerzális csapágyai közé tartoznak. Ha az élettartam közel azonos és megfelelő mind a két esetben, a következő paraméterek játszhatnak döntő szerepet az alkalmazás kiválasztásában: Az iglidur® J alacsony nedvességfelvétele és jó közegellenállása miatt ideális megoldás a nedves alkalmazási környezetekben, míg az iglidur® W300 rugalmasabb lehetőségeket kínál a hőmérséklet tekintetében.

Miért nem igényelnek kenést az iglidur® siklócsapágyak?

Az iglidur® anyagok speciális szerkezetét általában egy hőre lágyuló mátrix, szálerősítés és úgynevezett szilárd kenőanyagok alkotják. A már egyébként is jó kopásállósági és súrlódási jellemzőkkel rendelkező mátrix vagy alap anyag tulajdonságait tovább fokozzák a szilárd kenőanyagok. Működés közben mindig van elegendő szilárd kenőanyag részecske a csapágy felületén. A kívülről zsírral vagy olajjal történő további kenés általában nem szükséges vagy nem hasznos. A kérdésre vonatkozó videó

Az iglidur® siklócsapágyakat lemérve azt vettem észre, hogy jóval nagyobbak, mint a katalógusban szereplő méretek. Miért?

Az iglidur® siklócsapágyak H7 standard tűrésű furatokkal ellátott házakhoz készült besajtolható csapágyak. A csapágyat a besajtolás rögzíti a házban, és a csapágy végleges belső átmérője is csak a csapágy helyére sajtolása után alakul ki. A csapágy méretét a minimum megadott jellemzőkkel méretezett furatba történt illesztéskor ellenőrizzük. Ha a csapágyakat besajtolás előtt mérik, akkor a külső átmérő és a belső átmérő nagyobb, mint a csapágyak szerelésekor, a különbség az úgynevezett interferencia.
A csapágyak gondos gyártása és összeszerelése ellenére előfordulhatnak eltérések és felmerülhetnek kérdések a javasolt beszerelési magasságok és tűrések kapcsán. Ennek a következő lehetséges okai lehetnek:
Siklócsapágy keresztmetszete mérősíkokkal A mérési idomszerek helyzete

A furat nincs megfelelően leélezve – a csapágy külseje lekarcolódik.

A bepréseléskor központosító csapot használnak a csapágy belsejének megnagyobbításához.

A furat nem felel meg a H7 tűrésnek.

A ház puha anyagból készült, ezért bepréseléskor kitágítja a csapágy.

A tengely nem H tűrésű.

A mérést nem a mérővonalakon belül végezték.

Az iglidur® siklócsapágyak furatidomszeres mérése

Csak néhány siklócsapágyra van szükségem. Tehát az ár nem döntő számomra. Melyik iglidur® csapágy a legjobb?

Általánosságban véve, sajnos, nincs olyan, hogy „a legjobb iglidur® siklócsapágy”. A legmagasabb árú csapágy nem mindig a leghosszabb élettartamú minden alkalmazásban. De létezik az Ön alkalmazásához legjobban megfelelő iglidur® siklócsapágy.
Fontos, hogy a csapágyat mindig az alkalmazásnak megfelelően válassza ki. Minél többet tudunk az alkalmazásról, annál pontosabban lehet kiválasztani azt a csapágyat, amely műszaki és gazdaságossági szempontból a legjobb választás. Erre a célra az online iglidur® termékkereső és az iglidur® élettartam-kalkulátor használatát javasoljuk. Ha esetleg nincs ideje vagy lehetősége online eszközeink használatára, adja meg nekünk az alkalmazás paramétereit, és mi elvégezzük a további teendőket.

Szabadon kiválasztható az iglidur® csapágyak színe?

Sajnos nem, mivel a szín általában az adott anyagösszetétel eredménye, és egy bizonyos anyaghoz gyakran csak egyedi festékek használhatók anélkül, hogy kedvezőtlenül befolyásolnák a tribológiai jellemzőket. A kopás mértéke az anyag összetételétől függ (melynek része a festék is), egy új színezőanyag hozzáadása gyakran jelentősen növeli a kopást. Minden iglidur® anyagnak saját színe van, bár némelyek szinte ugyanolyannak tűnnek.

Hogyan kell beszerelni az iglidur® siklócsapágyakat?

Az iglidur® siklócsapágyak bepréselhető csapágyak. Belső átmérőjük csak az után igazodik a megfelelő értékre, ha már besajtolták a csapágyat a javasolt tűréssel készített H7-es házfuratba. A préselési méret meghaladhatja a belső átmérő 2%-át. Ez biztosítja a csapágyak biztonságos illeszkedését. Ez a megoldás megakadályozza a házon belüli tengelyirányú és sugárirányú elmozdulást is.
A házban kialakított furatot minden csapágyhoz a javasolt tűréssel (H7) kell kialakítani. A furatnak simának, egyenletesnek és leélezettnek kell lennie. A csapágyat műhelypréssel kell a helyére sajtolni. A központosító vagy kalibrálótüskék károsíthatják a csapágyat, és nagyobb hézaghoz vezethetnek.
Siklócsapágy sajtolt illesztése Az iglidur® siklócsapágy bepréselése

Mit javasolnak az iglidur® siklócsapágyak ragasztására vonatkozóan?

Normál esetben nagyon jó tapasztalataink vannak a pillanatragasztókkal (pl. Loctite 401). Nehezen ragasztható anyagok esetében, mint az iglidur® J két komponensű rendszerek (pl. Loctite 406 + Primer 770), sokkal jobb eredményt adnak. A nagyobb hőmérséklettel járó alkalmazások esetében jó tapasztalataink vannak az epoxigyantás rendszerekkel (pl. Hysol).
Ezen túlmenően, bármilyen ragasztót használjunk is, kulcsfontosságú, hogy alaposan megtisztítsuk a munkadarabokat, és hogy ne legyen rajtuk zsír. A tisztításhoz használhatunk például professzionális tisztítószert, de egyszerű, gyorsan ható zsírtalanítót is. Az érintkező felszínek csiszolása is fokozza a tapadást. Általánosságban elmondható, hogy a ragasztást csak kiegészítésképp szabad használni, és nem helyettesítheti teljesen a besajtolást.

Mi teszi környezetbaráttá az iglidur® polimer csapágyakat?

1.1. Az igus® iglidur® N54 műanyag perselyek 54%-ban nyers, megújuló anyagokból készülnek.
Breki, a béka szavaival élve: „Nem könnyű zöldnek lenni.” És bár Breki csak egy báb, valahol mégis igaza van – napjainkban számos vállalat sokat tesz azért, hogy csökkentse a szénlábnyomát. Ugyanakkor a környezetbarátabb működésre való átállás nem megy egyik napról a másikra. Ez a folyamat általában számos különböző területen érvényesülő és összeadódó kisebb változtatást jelent, ami időbe telik. Lássuk hát, milyen apró változtatásokkal járulhatunk hozzá ehhez a célkitűzéshez tervezőmérnökként. Elsőre talán jelentéktelen dolognak tűnhet, de a száraz működésű műanyag perselyek használata jelentős mértékben csökkentheti a káros környezeti hatásokat.
Íme, négy ok, hogy miért érdemes környezetbarát műanyag perselyeket használni:

1. A műanyag perselyek nem igényelnek kenést, ezáltal kímélik a környezetet. Becslések szerint az Egyesült Államokban évi egymilliárd gallonnyi ipari kenőanyagot használnak el, melynek mintegy 40%-a visszakerül a környezetbe. A tribológiai szempontból optimalizált műanyag perselyek terén végzett folyamatos technológiai fejlesztések révén az igus® alternatívákat kínál a fémperselyekkel szemben, melyek egyre több alkalmazás esetében sokkal inkább megfelelnek a környezetvédelmi megfontolásoknak. A kenést igénylő fém és bronz csapágyakkal szemben az iglidur® műanyag perselyek kivétel nélkül szilárd kenőanyagokat használnak, melyek milliónyi apró kamrába vannak beágyazva, ahonnan nem lehet őket kiszorítani. Ez azt jelenti, hogy a perselyekhez egyáltalán nincs szükség olajra vagy zsírra, így nem kerül szennyező anyag a környezetbe.

2. A műanyag perselyek rendkívül könnyűek, ami hozzájárul az üzemanyag-fogyasztás és a szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséhez. A kisebb súly kisebb tömeget és ennek következtében alacsonyabb energiafogyasztást eredményez.

3. Pozitív ökológiai szempont továbbá a műanyag perselyek erős vegyszerállósága is. A fémeket gyakran bevonattal kell ellátni, melynek során a kívánt hatás elérése érdekében környezetszennyező, nagy energiafogyasztású galvánfürdőben cinkezik őket.

4. A fém csapágyakkal összehasonlítva a műanyag perselyek gyártása kevesebb energiát vesz igénybe. Például 1 liter alumínium előállításához 15 liter, míg 1 liter acéléhoz 11 liter nyersolaj energiájára van szükség. Ezzel szemben 1 liter műanyag gyártásához mindössze 1 liter nyersolaj szükséges, és meglátásunk szerint a növényi olajon alapuló műanyagok terén elért folyamatos áttöréseknek köszönhetően ez a mennyiség tovább fog csökkenni.

Minél nehezebb egy anyag, annál több energiára van szüksége ahhoz, hogy mozgásban maradjon.

Hogyan befolyásolja az iglidur® polimer csapágy a tengely kiválasztását?

1. Költségek
Az iglidur® siklócsapágyak termékcsaládja
A költségek csökkentése minden vállalat számára fontos tényező. A kiválasztott csapágy határozza meg, hogy van-e mód a költségtakarékos tengelyanyagok használatára.
 
Például a golyóscsapágyak esetében nagyon kemény (legalább 60HRC) és sima tengelyekre van szükség. A bronz csapágyaknál ugyanez a helyzet: A tengelynek keményebbnek kell lennie, mint a használt bronzanyag. Az említett kötöttségek erősen korlátozzák a tengely kiválasztását. Előfordulhat, hogy a kevésbé drága tengelyanyagok nem alkalmasak a kívánt célra.
A műanyag perselyek azonban több lehetőséget kínálnak, mivel számos különböző tengelyhez használhatók. Az igus® iglidur® siklócsapágyak számos anyagváltozatban kaphatók:
Így a legalacsonyabb áron elérhető tengelyhez olyan iglidur® csapágyanyagot használhat, amely a leginkább megfelel a kívánt alkalmazáshoz és/vagy élettartamhoz. A csapágynak és a tengelynek csak a teljes gép/berendezés élettartamát kell kiszolgálnia. – Miért választana tehát olyan drága tengelyt és/vagy csapágyat, amely túléli még a gépet is?
2. Kopás
A túlságosan sima tengely okozta eróziós károsodás.
A költségeken túl számos egyéb tényezőt is figyelembe kell venni a csapágyrendszer tengelyének tervezése során. A csapágyak teljesítményét számos dolog befolyásolhatja, ha nem vesszük őket számításba. Ha a tengely túl durva, problémát jelenthet a kopás. A túlságosan durva tengely a mozgás során ráspolyként választhatja le az apró részecskéket a csapágy felületéről. Amennyiben a tengely túlságosan sima, akkor viszont megnőhet a súrlódás, ha a tengely és a csapágy felülete egymáshoz tapad. Ha túl nagy a különbség a statikus és a dinamikus súrlódás között, hangos nyikorgással járó akadozó csúszás léphet fel az egymással érintkező felületek mentén.

Fontos tekintetbe venni továbbá, hogy a kemény és puha részecskék kárt tehetnek a csapágyban és a tengelyben. Ha részecskék kerülnek a csapágy és az együttműködő felület közé, mindkettő erőteljesebben kophat. Csak, hogy néhányat említsünk: a por, a kosz és a papírszálak mind ilyen jellegű problémát okozhatnak. A beágyazott szilárd kenőanyagokat tartalmazó, önkenő csapágyak jóval tartósabbak a szennyeződésekkel járó környezetekben, mivel a csapágyak helyén nincs sem zsír, sem olaj. Így nem kerül, és nem tapad szennyeződés a tengelyre és a csapágyra (nem úgy, mint például egy jól megolajozott biciklilánc esetében). – Ennek köszönhetően kevésbé drága tengely is használható, akár a szennyeződésekkel járó alkalmazásokban is. A piacon számos tengelyanyag kapható, és mindegyik máshogyan reagál a csapágy kopására. Ide értendő többek között az alumínium, az edzett acél, a rozsdamentes acél és a krómozott acél. Végső soron az alkalmazás feltételei és az élettartamra vonatkozó elvárások határozzák meg, hogy milyen tengelyt használjunk. Ha a megfelelő iglidur® siklócsapágy mellett döntünk, alapvetően bármilyen szabványos típusú tengelyt használhatunk.
Alumíniumtengelyekkel végzett kopástesztek
A keménykrómozott tengelyek például nagyon kemények, de simák is. Az iglidur® műanyag siklócsapágyak kopása áltagosan kisebb az ilyen tengelyek esetén, mint más tengelytípusok használata mellett. A felület csekély mértékű érdessége miatt egyedi esetben felléphet akadozó csúszás. A nedvességgel járó alkalmazási területeken, illetve az élelmiszer-feldolgozásban jobbára különféle rozsdamentes acélokat használnak, míg a kemény bevonattal ellátott alumínium inkább a kisebb terhelésű alkalmazásokhoz megfelelő, vagy ha könnyű megoldásra van szükség. A legjobb súrlódási együtthatót itt az iglidur® J használatával lehet elérni.
 

Hogyan történik a furatidomszeres mérés?

1.1. Egyebek mellett az igus® idomszerrel végzett vizsgálat, más néven „go/no-go teszt” elvégzésével gondoskodik arról, hogy csapágyaink megfeleljenek a műszaki követelményeknek, és telepítés után megfelelően működjenek.
 
Első lépésben a csapágyakat bepréselik egy tesztházba. Ennek során ügyelni kell arra, hogy a csapágyak sérülésmentesen legyenek beszerelve. Ehhez célszerű leélezni a házat – ideális esetben 25-30 fokban. Továbbá a csapágy bepréseléséhez érdemes sík nyomófejes prést használni. Ez a beszerelés leghatékonyabb módja. Ráadásul biztosítja a csapágy épségének megőrzését is. Ha például kalapácsot használ, könnyen előfordulhat, hogy a csapágy beszerelése egyenetlen lesz.
 
1.2. Az igus® a beszerelés során prés használatát javasolja a siklócsapágyak bepréseléséhez.
 
A tényleges idomszeres vizsgálatra a csapágy beszerelését követően kerül sor. „Go” eredmény esetén a csap a saját súlya alatt keresztülesik, míg „no-go” eredmény akkor születik, ha a csap nem esik keresztül a csapágyon, vagy „megakad”. Az idomszereket általában 0,01 mm-es léptékben osztják fokozatokra, ezért igen pontosan meg lehet határozni, hogy mekkora mérettől akadnak el az egyes idomszerek.
 
Az idomszerrel végzett teszt a lehető legpontosabb minőségellenőrzési eljárás, mivel a csap ugyanúgy viselkedik, mint a valós alkalmazás tengelye, és pontosan megadja a csapágy legkisebb átmérőjét. Az alkalmazás szempontjából pedig általában éppen ez a döntő tényező. Az idomszeres vizsgálatok különösen alkalmasak a műanyag csapágyak ellenőrzésére, mivel figyelmen kívül hagyják a csapágyak illesztés szempontjából lényegtelen, fröccsöntés miatti „egyenetlenségeit”. Az ideális siklófelület később jön létre a működés során, a bejáratás szakaszában, amikor is a csapágy és a tengely egyenetlenségei kisimulnak.
Bár vannak más tesztek is, melyekkel ellenőrizhető egy csapágy minősége, de ha ezeket a módszereket műanyag csapágyakra alkalmazzák, előfordulhatnak pontatlanságok. A kaliber használata kifejezetten kerülendő. Pontosságuktól függően a kaliberek használata általában csak gyors minőségellenőrzéshez elfogadható. A kaliber által a mérési pontra kifejtett nyomás mértéke erősen torzíthatja a mérési eredményeket. Ezért az idomszerrel végzett vizsgálat jóval megbízhatóbb.
 
Ha a rendelkezésünkre áll a sorozatgyártott alkatrész, a fent bemutatott teszt közvetlenül azon is elvégezhető (nem feltétlenül szükséges a kifejezetten erre a célra készült tesztház használata).
 

Mi teszi különlegessé az önkenő polimer siklócsapágyakat?

Homogén felépítésű siklócsapágy nagy teljesítményű műanyagból és kiszámítható jellemzőkkel.
Vannak mérnökök, akik nem szívesen használnak műanyag csapágyat a fejlesztés során. Lehet, hogy már hosszú évek óta a fém és bronz csapágyakba vetik a bizalmukat, vagy egyszerűen csak úgy vélik, hogy a műanyagok nem képesek megbirkózni a bonyolult alkalmazásokkal vagy a kedvezőtlen körülményekkel. Pedig a műanyag csapágyak jól bírják a szélsőséges hőmérsékletet, a nehéz terheket és a nagy sebességet. Ugyanakkor persze fontos tisztában lennünk a rendelkezésre álló lehetőségek előnyeivel és hátrányaival is. Az önkenő polimer csapágyak szilárd kenőanyagokat tartalmaznak, melyek a homogén anyagban található apró részecskékbe vannak beágyazva. A működés során ezek a szilárd kenőanyagok csökkentik a súrlódási együtthatót. Nem mosódnak le, mint a zsír vagy az olaj, és a homogén szerkezetnek köszönhetően a teljes csapágyfalon eloszlanak. A rétegelt szerkezettől eltérően a teljes csapágyfal kopási zónaként szolgál, melynek mindenütt azonosak a siklási jellemzői.
A legtöbb iglidur® anyag ráadásul olyan erősítő anyagokat is tartalmaz, melyek növelik a nyomószilárdságot. Ennek köszönhetően jobban ellenállnak a különféle erőknek és a peremterhelésnek.
Szerkezetüknek köszönhetően az iglidur® siklócsapágyak rendkívül sokféle tengelyhez használhatók – a terheléstől függően akár az ún. lágy anyagú tengelyeken is. Így mindig meg lehet találni az optimális költségekkel járó kombinációt.
A nagy teljesítményű műanyagból készült iglidur® csapágyak nem hasonlíthatók össze egyetlen standard műanyagból készült csapággyal sem. Az iglidur® műanyag csapágyak élettartamát pontosan ki lehet számítani az adott alkalmazás egyedi paraméterei alapján. Az igus® egy olyan szakértői rendszert, egy olyan speciális adatbázist kínál Önnek, ahol megadhatja a terhelést, a forgási sebességet, a hőmérsékletet, valamint az alkalmazás további paramétereit. A rendszer pedig a tesztekből származó adatok alapján meghatározza, hogy milyen műanyag csapágy lenne a legmegfelelőbb az Ön számára, és megbecsüli annak várható élettartamát.
A kompozit csapágyak különböző rétegekből állnak. A puha siklóréteget könnyen felsérthetik az idegen részecskék vagy a nem megfelelő kezelés.
Az iglidur® műanyag perselyek nem pusztán egyszerű műanyag perselyek, hanem tesztelt, összehasonlított és elérhető gépalkatrészek. A következő alapvető előnyöket ötvözik:

1. Nem kell bajlódni a kenéssel: az önkenő csapágyak szilárd kenőanyagokat tartalmaznak. Ezek csökkentik a súrlódási együtthatót, és ellenállnak a pornak, a szennyeződéseknek és egyéb szennyezőanyagoknak.

2. Nincs karbantartás: A műanyag csapágyak szinte bármely alkalmazási területen kiválthatják a bronz, fém és fröccsöntött csapágyakat. A porral, szennyeződésekkel és vegyszerekkel szembeni ellenállóságuknak köszönhetően a beszerelést követően nem lesz velük több gondja.

3. Költségmegtakarítás: A műanyag perselyek akár 25%-kal csökkenthetik a költségeket. Kiválóan ellenállnak a kopásnak, súrlódási együtthatójuk alacsony, és számos alkalmazásban kiváltják a költségesebb alternatívákat.

4. Egyenletesen alacsony súrlódási együttható és csekély mértékű kopás: Szerkezetüknek köszönhetően a műanyag csapágyak teljes élettartamuk során egyenletesen alacsony súrlódási együtthatót és csekély mértékű kopást biztosítanak. A műanyag csapágyak gyakran tartósabbak, mint a fém kompozit csapágyak, melyek siklórétegét felsértheti például a por.

5. Tökéletes korrózióállóság és erős vegyszerállóság: A műanyag csapágyak nem rozsdásodnak, és ellenállnak számos környező közegnek.


Mi az igus® igazi erőssége a polimer csapágyak terén?

Az igus® mérnökei évente több mint 100 új anyagkeveréket fejlesztenek ki
Az évek során az igus® anyagfejlesztői több száz anyagkeveréket fejlesztettek ki, melyek közül közel 40 bekerült a műanyag siklócsapágyakat tartalmazó katalógusunkba is. Az alapvető szerkezet minden esetben nagyjából azonos:
 

1. Alapvető polimerek, amelyek meghatározzák a csapágy legfontosabb tribológiai, mechanikai, termikus és vegyi jellemzőit

2. Szál- és töltőanyagok, amelyek növelik a csapágyak mechanikai teherbírását

3. Szilárd kenőanyagok, amelyek nagymértékben optimalizálják a kopást és a súrlódást

Az igus® folyamatosan újabb és újabb polimer keverékeket fejleszt ki a legkülönfélébb alkalmazási területekhez, és évente több mint 10 000 tesztet végez a vállalat kísérleti laboratóriumában. A legtöbb csapágygyártóval szemben az igus® kizárólag a kiváló minőségű műanyagokra koncentrál, ezért képes ezekből fröccsöntéses technológiával gazdaságosan siklócsapágyakat gyártani. Ezeket a polimer siklócsapágyakat rendkívül sokféle iparágban használják, többek között a mezőgazdaságban, az orvostechnológiában, az autóiparban, a csomagolóiparban, a repülőgépgyártásban, a sportszerek készítésében, a gépészetben stb. Ráadásul az igus® egy hatalmas adatbázisban össze is gyűjti a kapott teszteredményeket. Az egyes polimer keverékek tesztelése után az eredmények bekerülnek egy adattárba, amely egy egyedülálló élettartam-kalkulátor alapjául szolgál: Az Expert System nevű szakértői rendszerben Ön felhasználóként megadhatja a kívánt alkalmazás maximális terhelését, sebességét és hőmérsékletét, valamint a tengely és a csapágy anyagát, a rendszer pedig kiszámítja, hogy melyik lenne a legjobb műanyag csapágy, illetve hogy annak milyen hosszú lesz a várható élettartama.

Milyen tényezők befolyásolják a siklócsapágyak kopását?


1: Egy igus® iglidur® műanyag siklócsapágy kopásának vizsgálata oszcilláló mozgás során.

Befolyásoló tényezők:

A tengely kiválasztása: A különböző típusú siklócsapágyakhoz különböző tengelyanyagokat célszerű választani. Minden egyes tengely - csapágy kombináció esetén eltérő kopási eredményeket kapunk.

Terhelés: minél nagyobb a radiális terhelés vagy a felületi nyomás, annál nagyobb lesz a siklócsapágy kopása. Egyes siklócsapágyakat alacsony, míg másokat kifejezetten nagy terheléshez terveztek.

A mozgás sebessége és típusa: Minél nagyobb a sebesség, annál nagyobb a kopás. A mozgás típusa (oszcilláló, forgó vagy lineáris) erősen befolyásolja a kopás mértékét.

Hőmérséklet: Bizonyos határokon belül a hőmérséklet szinte alig befolyásolja a csapágy kopását, de nagy mértékben fel is gyorsíthatja azt. A műanyag csapágyak széles hőmérsékleti tartományban alkalmazhatók, a választott anyagtól függően. Ugyanakkor, ha az alkalmazással járó hőmérséklet meghaladja a maximumot, a kopás jelentősen megnövekedhet. A legtöbb iglidur® anyag esetében a kopás mértéke a hőmérséklet növekedésével nő. De vannak olyan kivételek is, amelyek éppen hogy magasabb hőmérsékleten érik el a minimális kopási mértéket.

A szennyeződések és a por lerakódhatnak a tengely és a csapágy között. Ez pedig kopást idéz elő. Az önkenő műanyag perselyek ideális megoldást nyújtanak az ilyen esetekre, mivel nem tartalmaznak olajat, így a szennyeződések és a por jut be a tengelyhez és nem károsítja a csapágyat.

Vegyszerekkel való érintkezés: A műanyag siklócsapágyak teljesen korrózióállók, és sokféle vegyszernek képesek ellenállni. Bizonyos vegyi anyagok azonban akár a siklócsapágy szerkezeti tulajdonságait is befolyásolhatják, csökkentve ezzel a csapágy szilárdságát, és fokozva a kopást.


2: Kopásteszt különböző tengely típusokkal.

Az említett szempontok mindegyikére igaz: minél jobban ismerjük az adott alkalmazást és az említett paramétereket, annál pontosabb lesz az iglidur® anyag kiválasztása és az élettartam előrejelzése. A megfelelő anyag kiválasztása kulcsfontosságú az élettartam szempontjából.
 

Hogyan hat a csapágy kopása a csapágyhézagra?

A csapágy kopása alatt általában a siklófelületen, például a csapágy belsejében, anyag kopását értjük.

A csapágy és a tengely közti hézagot a csapágy és a tengely tűréséből lehet kiszámolni.


Gyártáskor a valós kiinduláskori hézag a csapágy mért valós belső átmérőjének és a tengely mért valós külső átmerőjének a különbsége. A csapágy belső átmérőjén tapasztalható kopás miatt nő az átmérő és ezáltal a hézag is.
Az iglidur® siklócsapágyak nem rétegelt szerkezetűek, így a csapágyfal teljes vastagsága kopási zónaként szolgál, ezért a csapágynak nincs meghatározott kopási határértéke. A kopási határértéket az alkalmazásban megengedett maximális hézag határozza meg. Ez pedig az alkalmazástól és a felhasználó igényeitől függően széles skálán mozoghat. A precíziós szabályozószelepeknél mindössze néhány százados kopás (és ezáltal hézagnövekedés) megengedett. A mezőgazdaságban viszont, ahol 50 mm-nél nagyobb tengelyeket alkalmaznak, sokszor az egy mm-nél nagyobb hézag is megengedett.

Mikor célszerű a xiros® polimer golyóscsapágyat használni az iglidur® polimer siklócsapágy helyett?

Általánosságban elmondható, hogy a xiros® polimer golyóscsapágyak olyan esetekben előnyösebbek az iglidur® siklócsapágyakkal szemben, ahol kis terhelés mellett 1,5 méter/másodperc feletti sebességű forgómozgások is előfordulhatnak folyamatosan. A polimer golyóscsapágyak lényegesen alacsonyabb súrlódási tényezője a siklócsapágyakhoz képest kevesebb hőtermelést és kisebb kopást biztosít.

Döntő mindenekelőtt a golyóscsapágy belső átmérője. Minél kisebb a belső átmérő, annál kevesebb fordulatot kell a csapágynak megtennie percenként, ami viszont pozitív hatással van a hőtermelésre és elvezetésre. A golyóscsapágy átmérőjének növekedésével a maximális teherbírás növekszik, miközben a maximális lehetséges sebesség csökken. Nagyobb teherbírású alkalmazásokhoz a kétsoros polimer golyóscsapágyaink a legjobbak. A szennyeződésekkel és koptató anyagokkal járó alkalmazásokhoz fedőlemezzel ellátott xiros® golyóscsapágyakat kínálunk.

Mit jelent az akadozó csúszás?

Az akadozó csúszás vagy tapadó csúszás az egymáson mozgó szilárd alkatrészek visszacsúszása. Ez a jelenség akkor fordul elő, amikor olyan testet mozgatnak, amelynek statikus súrlódása lényegesen nagyobb, mint a csúszósúrlódás.

Képzelje el, hogy egy nehéz kartondobozt tol keresztül egy sima padlón. A kartondoboz nehéz, ezért nagy erőt kell alkalmaznunk a statikus súrlódás leküzdéséhez - vagyis, hogy megmozdítsuk a dobozt. A doboz csúszik. A sima felület és az ebből eredő alacsony súrlódás miatt azonban a kartondoboz hamar begyorsul. A kartondoboz gyors csúszó mozgása azonban lehetővé teszi, hogy kevesebb erőt kelljen átadnunk. A dobozra ható erők egy idő után azonban nem elegendők, hogy leküzdjék a statikus súrlódást. A kartondoboz mozgása ezért megáll, és a megmozdításához most megint jóval nagyobb erőt kell kifejtenünk, és ez így folytatódik. Tapadás - felengedés - siklás - fékezés - tapadás - felengedés ... a valóságban ez az egész gyorsabban történik, és akadozásban manifesztálódik. .

A jelenség számos területen megfigyelhető. Az ablaktörlők elakadnak az autók szélvédőjén. Amikor a táblára írnak, a kréta megcsikordul, ha rossz szögben tartják. Az ajtózsanérok nyikorognak. És az olyan vonós hangszerek, mint a hegedű vagy a cselló, nem működnének, mert hangjukat a az akadó csúszás, valamint az akkordok és a vonó húrjai közötti rezgések okozzák. .

A tribológiailag optimalizált anyagok esetében azonban ez a hatás nem kívánatos. Az okozott rezgések átterjednek a teljes szerkezetre, és olyan zajokat okoznak, amelyeket gyakran bosszantó nyikorgásként vagy csikorgásként érzékelünk. A kívánt sikló mozgás szabálytalan akadozássá válik, és növeli a csapágyak kopását. Ezek a hatások ellensúlyozhatók a csúszó és a statikus súrlódás közötti különbség minimalizálásával, rezgéscsillapító anyagok használatával, a teljes szerkezet merevségének javításával (lásd előfeszített csapágyak), vagy az érintett súrlódó partnerek szétválasztásával (például kenéssel).
1. Erő > statikus súrlódás
Az erő (1. vektor) meghaladja a statikus súrlódást (2. vektor). A kartondoboz mozgásba kezd.
 
2. Erő = statikus súrlódás
A statikus súrlódás dinamikus súrlódássá alakul (2. vektor), és a kartondoboz gyorsan csúszik.
 
3. Erő < dinamikus súrlódás
Az erő (1. vektor) nem elég a dinamikus súrlódás (2. vektor) leküzdéséhez.
 
4. Erő < statikus súrlódás
A dinamikus súrlódás statikus súrlódássá alakul. Az erőhatás nem elegendő, így a kartondoboz nyugalmi állapotba kerül.

Megfelelnek-e az iglidur® siklócsapágyak a veszélyes anyagok alkalmazását korlátozó irányelvnek (RoHS), és mit takar ez az irányelv?

A „RoHS” kifejezés eredete a 2002/95/EU uniós előírásokig nyúlik vissza („RoHS 1”), amelyet 2013. január 3-án a 2011/65/EU („RoHS 2”) uniós iránymutatás váltott fel.
Az előírás szabályozza a nemkívánatos összetevők korlátozását az EU piacán forgalomba hozott elektromos és elektronikus berendezésekben. Az RoHS a „(bizonyos) veszélyes anyagok használatának korlátozása” kifejezés rövidítése.
Mivel számos anyagot és terméket műszakilag nem lehet teljesen kiküszöbölni, konkrét határértékeket határoztak meg. Az elektronikában általánosan használt anyagok, közül érintettek például az ólom, a higany, a kadmium, a hat vegyértékű króm, a poli-brómozott bifenilek (PBB) és a difenil-éterek (PBDE). Az ólmot például forrasztáshoz, vagy a kompozit csapágyak komponenseként alkalmazzák, míg a PBB-t égésgátlóként. Ezek az anyagok számos fémötvözetben is előfordulnak. Amint az anyagokból és ezekből az alkalmazási példákból is látható, ezekre az anyagokra nincs szükség a hőre lágyuló vegyületekben, amilyenek az iglidur® anyagaink. Így az összes iglidur® anyag összetevői megfelelnek az 2011/65/EU irányelv (a veszélyes anyagok alkalmazásának korlátozására vonatkozó irányelv (RoHS 2)) előírásainak. Kérésére szívesen elküldjük Önnek a megfelelő tanúsítványokat.

Az iglidur® siklócsapágyak ellenállnak a vegyszereknek?

A vegyszerekkel való érintkezés gyakran különösen nehéz kihívás a siklócsapágyak számára. Például az élelmiszeriparban fertőtlenítőszereket vagy tisztítószereket használnak, esetleg a csapágyak a hűtőfolyadékkal érintkeznek. Az iglidur® anyagokat számos vegyszerrel szembeni ellenállásra tesztelték. Annak érdekében, hogy olyan alkalmazásokban is megfeleljenek, ahol fertőtlenítőszerekkel, tisztítószerekkel vagy más vegyi anyagokkal érintkeznek. Az iglidur®  H sorozat alapanyagai (iglidur®  H1, H370, stb.) és az iglidur®  X kifejezetten vegyianyag-állónak számítanak.

Mik azok a siklócsapágyak?

A gépészetben a siklócsapágy kifejezés olyan alkatrészeket takar, amelyek elválasztják az egymáshoz képest mozgó felületeket. Ezáltal ezek a felületek védve lesznek a kopás okozta károsodásokkal szemben, és csökken a súrlódási együttható, ennek következtében pedig a mozgáshoz szükséges energia, valamint a hőképződés.

Mikor használjunk siklócsapágyat?

Siklócsapágyakat mindenhol használnak, ahol csökkenteni kell a mozgásnak kitett felületek súrlódását és kopását. Az alkalmazási területek a hidak hőmérséklet változásra dilatáló csapágyaitól az irodai székek mozgó alkatrészeiig, vagy éppen az elektromos fogkefék gombostűfejnyi méretű csapágyaiig. 
Általánosságban, a siklócsapágyak olyan alkalmazásokhoz a legjobbak, ahol a felületi nyomásból , illetőleg a mozgás intenzitásából fakadó terhelés nem túl nagy. Egy úgynevezett PV értékről beszélünk, mely a felületi nyomás N/mm²-ben és a sebesség m/s-ban kifejezett értékeinek szorzata. A legnagyobb megengedett PV értéket a legtöbb siklócsapágy esetében a gyártó határozza meg. Ha az alkalmazási feltételek ezt túllépik, akkor a siklócsapágy használata nem megfelelő arra a célra. Ebben az esetben vagy kiegészítő hűtést, vagy golyóscsapágy alkalmazását kell mérlegelni. Megfelelő hűtéssel vagy a súrlódás kenéssel történő csökkentésével azonban nagyon magas PV-értékek esetén is használhatók siklócsapágyak.

Mire való egy siklócsapágy?

A siklócsapágyak arra szolgálnak, hogy elválasszák a mozgó alkatrészeket egymástól, és így megvédjék felületeiket a kopástól és csökkentsék a köztük lévő súrlódást. Az alacsonyabb súrlódási együttható révén a mozgáshoz szükséges erő, és ezzel az ahhoz szükséges energia, csökkenthető.

Melyik a jobb, a sikló- vagy golyóscsapágy?

A sikló- és golyóscsapágyak eltérő működési elveken alapulnak, ezért eltérő specifikációkkal rendelkeznek. Ezek a specifikációk jobbá vagy rosszabbá teszik őket a különböző alkalmazásokhoz való alkalmasság tekintetében. A siklócsapágyak egy darabból álló alkatrészek, amelyek egy vagy több anyagból készülnek, és a súrlódás csökkentésére szolgálnak akár integrált szilárd kenőanyagok, akár kiegészítő kenés révén. Különösen alkalmasak olyan alkalmazásokhoz, ahol költséghatékony és helytakarékos megoldásra van szükség, és ahol a terhelés és a sebesség kombinációja nem túl magas. A golyóscsapágyak gyűrűkből állnak, amelyek között több golyó vagy görgő helyezkedik el. Ezek a golyóscsapágy belső gyűrűre körül forognak, így lehetővé téve a szomszédos alkatrészek egymáshoz viszonyított elmozdulását. A golyóscsapágyak előnye a precizitás, hiszen gyakorlatilag hézagmentesen tervezhetők, valamint a különösen alacsony a gördülési ellenállásuk. A siklócsapágyak siklási súrlódási együtthatójához hasonlóan ez segíti zökkenőmentessé tenni az alkalmazásokat. Ehhez a siklócsapágyak esetében azonban lényegesen nagyobb beépítési hely kell. Nehezebbek, gyakran drágábbak, és még külön védeni is kell őket a szennyeződéstől és a kenőanyagok elvesztésétől.



Az "Apiro", "AutoChain", "CFRIP", "chainflex", "chainge", "chains for cranes", "ConProtect", "cradle-chain", "CTD", "drygear", "drylin", "dryspin", "dry-tech", "dryway", "easy chain", "e-chain", "e-chain systems", "e-ketten", "e-kettensysteme", "e-loop", "energy chain", "energy chain systems", "enjoyneering", "e-skin", "e-spool", "fixflex", "flizz", "i.Cee", "ibow", "igear", "iglidur", "igubal", "igumid", "igus", "igus improves what moves", "igus:bike", "igusGO", "igutex", "iguverse", "iguversum", "kineKIT", "kopla", "manus", "motion plastics", "motion polymers", "motionary", "plastics for longer life", "print2mold", "Rawbot", "RBTX", "readycable", "readychain", "ReBeL", "ReCyycle", "reguse", "robolink", "Rohbot", "savfe", "speedigus", "superwise", "take the dryway", "tribofilament", "triflex", "twisterchain", "when it moves, igus improves", "xirodur", "xiros" and "yes" kifejezések az igus® GmbH/ Köln jogilag védett védjegyei a Német Szövetségi Köztársaságban és adott esetben egyes külföldi országokban. Ez a védjegyek nem teljes listája (pl. függőben lévő védjegybejelentések vagy bejegyzett védjegyek) az igus vagy az igus leányvállalatai Németországban, az Európai Unióban, az Egyesült Államokban és/vagy más országokban vagy joghatóságokon.

Az igus® GmbH felhívja a figyelmet, hogy a következő cégek, illetve az összes többi, hajtásokat gyártó és a webhelyen szereplő cég semmilyen termékét nem értékesíti: Allen Bradley, B&R, Baumüller, Beckhoff, Lahr, Control Techniques, Danaher Motion, ELAU, FAGOR, FANUC, Festo, Heidenhain, Jetter, Lenze, LinMot, LTi DRiVES, Mitsubishi, NUM, Parker, Bosch Rexroth, SEW, Siemens, Stöber. Az igus® által kínált termékek gyártója az igus® GmbH.