Kérjük, válasszon kiszállítási helyet

Az ország/régió kiválasztása befolyásolhatja az árat, a szállítási lehetőségeket és a termékválasztékot.
Kapcsolattartóm
igus® Hungária Kft.- iroda

Ipari Park utca 10.

H-1044 Budapest

+36 1 3066486
+36 1 4310374
HU(HU)

3D nyomtatott alkatrész a „nemkívánatos“ űrszemét eltávolítását végző alkalmazásban

  • Megoldandó probléma: két NEMA11 léptetőmotor, 3D nyomtatott anyák iglidur J260 tribofilamentből, tribo-tape műanyag betét iglidur V400-ból
  • Gyártási eljárás: szálanyag extrudálás (FDM)
  • Követelmények: hőmérséklet- és nyomásálló alkatrész; tartós, könnyű kialakítás; megbízható kibocsátó mechanizmus
  • Anyag: iglidur J260
  • Iparág: repüléstechnika és repülőipar
  • Sikeres együttműködés: a léptetőmotorok, a vezérorsó és a műanyag betét garantálja a megbízható kilökést 
Az alkalmazásról röviden:
az űrben keringő szemét sikeres begyűjtése érdekében először az űrbéli mozgásra vonatkozó adatgyűjtés szükséges. Ennek érdekében a Brémai Egyetem és a Brémai Alkalmazott Tudományok Egyeteme hat diákjából álló csapata kifejlesztett egy rakétamodult, amely érzékelők és kamerák segítségével rögzíti a tárgyak mozgását és helyzetét az űrben egy kibocsátott tesztelem segítségével. A kibocsátó mechanizmushoz párhuzamosan két vezérorsós hajtást használtak. A vezérorsós hajtásoknak rendkívüli terhelés, például a levegősúrlódás miatti +200°C-os hőmérséklet, mellett is megbízhatóan kellett működniük. Itt léptek be az igus alkatrészek: A drylin vezérorsós hajtásokat egy-egy NEMA11 léptetőmotor hajtotta meg. A tesztelem tartóját egy iglidur J260-PF tribofilamentből készült 3D-nyomtatott vezérorsóanyához erősítették. Műanyag betét alkalmazásával biztosították, hogy a teszttest kicsússzon a tartóból, és eltávolodjon a rakétától.
 
A drylin® E léptetőmotorok áttekintése
A rakétamodul belülről: A lineáris hajtások a teszttestet kibocsátják a fedélen keresztül. A rakétamodul belülről: A lineáris hajtások a teszttestet kibocsátják a fedélen keresztül.

Probléma

Az UB-Space projekt keretében hat diák az űrszemét ismételt "összegyűjtésének" és ártalmatlanításának problémáján dolgozott. A projekt megvalósításához azonban a Maren Hülsmann vezette csapatnak elegendő tesztadatra volt szüksége a tárgyak űrbéli mozgását illetően. A szükséges valós adatokhoz úgy terveztek hozzájutni, hozzájutni egy kocka alakú tesztdarabot a termoszférába juttatnak, majd kamerák és érzékelők segítségével megfigyelik. A csapatnak megbízható anyagokra volt szüksége a tárgyat a rakétáról kibocsátó mechanizmus alkatrészeihez. Meg kellett felelnie a speciális igényeknek, mint például a korlátozott beépítési hely és tömeg, az energiafogyasztás, valamint a jó nyomás- és hőmérséklet-állóság.

Megoldás

Az igus sikló alkalmazásokhoz optimalizált anyagaival a csapat gyorsan megtalálta a megfelelő alkatrészeket a tervezett kilökési mechanizmushoz. Ez két NEMA 11 léptetőmotorból állt, amelyeket egy-egy csatlakozó köt össze egy vezérorsóval. Az egységet egy 3D nyomtatással iglidur J260-ból készült anya rögzíti a hordozórakéta falához. A kilökő cső futófelületét iglidur V400 anyagból készült tribo-tape betéttel bélelték, hogy a teszttárgyat súrlódás nélkül lehessen kilőni.
 
 
További információ az iglidur J260-PF-ről

A Világűr védelme

Nem csak a Földön jelent komoly problémát a hulladék. A több mint 1 000, Kék Bolygónk körül keringő műhold és az űrutazás elmúlt évtizedei hatalmas szeméthegyeket hagytak a Világűrben. Jelenleg több, mint 30 000 olyan tárgy kering Föld-körüli pályán, amelyek nagyon veszélyesek lehetnek az aktív műholdakra nézve. Ezek elérhetik az akár 25 000 km/h sebességet is, így egy esetleges ütközés rendkívüli pusztítással jár. Az UB-Space projekt célja a hulladék űrben történő összegyűjtése és megfelelő ártalmatlanítása. A Brémai Egyetem és a Brémai Alkalmazott Tudományok Egyeteme hallgatóiból álló hattagú interdiszciplináris csapat azt a feladatot tűzte ki maga elé, hogy elemezze ezen úgynevezett "nem együttműködő objektumok" mozgását az űrben, hogy megfelelő hulladékgyűjtési tervet készíthessenek. Ebből a célból egy rakétamodulba szerelt tesztobjektumot bocsátanak a termoszférába. Az úgynevezett "Free Falling Unit" (FFU) helyzetét és mozgását a kilökődés után szenzorok és kamerarendszer rögzíti, így valódi számítási alapot biztosítva a csapat számára.
A modullal felszerelt rakéta 2017. március 15-én indult útjára az űrbe A modullal felszerelt rakéta 2017. március 15-én indult útjára az űrbe

Az igus alkatrészek az űrben is bizonyítanak

A megfelelő időben történő megbízható kibocsátás érdekében a UB-Space csapata speciális mechanizmust fejlesztett ki a rakétamodulhoz. A mechanika űrbeli alkalmazása azonban nagyon eltér a Földön megszokottól. Oliver Dorn tengerészmérnök hallgató szerint az energiafogyasztás, valamint a tömeg és a beépítési hely is korlátozott. Ezenkívül a levegő súrlódása akár +200°C-os hőmérsékletet is eredményez. Számos teszt után a csapat egy olyan meghajtórendszer mellett döntött, amely két vezérorsóból áll, amelyeket párhuzamosan használtak az FFU-t tartalmazó egység meghosszabbításához. Az egység nyílása egy csappantyú, amelyet előzetesen lelöknek. Az igus drylin termékcsalád rozsdamentes acél vezérorsóit egy-egy NEMA 11 léptetőmotor hajtja meg. Eközben 150 milliméteres távolságot tesznek meg nagy nyomatékkal és alacsony, 3 cm/s sebességgel. Az egység ellenkező oldalát egy 3D nyomtatással iglidur J260-PF-ből készült anya rögzíti a hordozórakéta falához. Annak érdekében, hogy az FFU a lehető legsimábban kilökhető legyen, a kilökőtengelyt iglidur V400-ból készült tribo-tape műanyag betétekkel bélelték ki. Az igus anyagai pontosan ilyen felhasználásra ideálisak, mivel optimális csúszási tulajdonságaik dőlésmentes és energiatakarékos kilökődést biztosítanak. Nyomás- és hőmérséklet-álló jellemzőik és kis tömegük kulcsfontosságú volt a speciális építési követelmények szempontjából.
(balról) az igus értékesítési tanácsadója, Florian Schindler, Amina Zaghdane, Maren Hülsmann és Lars Flemnitz (balról) az igus értékesítési tanácsadója, Florian Schindler, Amina Zaghdane, Maren Hülsmann és Lars Flemnitz

3D nyomtatás kis és nagy ötletekhez

Az itt használt iglidur J260-PF tribofilamenten kívül az igus más szálakat is kínál 3D nyomtatáshoz. Ahogy a neve is sugallja, a szálanyagok tribológiailag optimalizáltak, és minden olyan alkalmazáshoz alkalmasak, ahol a súrlódás és a kopás egyaránt problematikus. A hosszú élettartam és a 180°C-ig terjedő hőállóság pontosan ilyen körülmények között jelent hatalmas előnyt Ügyfeleinknek. A nyomtatási eljárás lehetővé teszi bonyolult geometriák egyetlen műveletben történő előállítását. Az additív eljárás különösen alkalmas prototípusok vagy kis mennyiségek speciális alkatrészeihez. A gyártási költségek alacsonyabbak, ezért nincs minimális rendelési mennyiség. 
 
Tovább a szálanyag webáruházhoz
iglidur J260-PF tribofilament® iglidur J260-PF tribofilament®

A 3D nyomtatott alkatrészek további alkalmazási példái:

Az összes gyakorlati alkalmazás összefoglalása

Konzultáció

Szívesen megválaszolom kérdéseit személyesen is

Szállítás és tanácsadás

Személyesen:

Hétfotol péntekig reggel 7 és este 8 között.
Szombaton reggel 8 és 12 között.

Online:

24h


Az "Apiro", "AutoChain", "CFRIP", "chainflex", "chainge", "chains for cranes", "ConProtect", "cradle-chain", "CTD", "drygear", "drylin", "dryspin", "dry-tech", "dryway", "easy chain", "e-chain", "e-chain systems", "e-ketten", "e-kettensysteme", "e-loop", "energy chain", "energy chain systems", "enjoyneering", "e-skin", "e-spool", "fixflex", "flizz", "i.Cee", "ibow", "igear", "iglidur", "igubal", "igumid", "igus", "igus improves what moves", "igus:bike", "igusGO", "igutex", "iguverse", "iguversum", "kineKIT", "kopla", "manus", "motion plastics", "motion polymers", "motionary", "plastics for longer life", "print2mold", "Rawbot", "RBTX", "readycable", "readychain", "ReBeL", "ReCyycle", "reguse", "robolink", "Rohbot", "savfe", "speedigus", "superwise", "take the dryway", "tribofilament", "triflex", "twisterchain", "when it moves, igus improves", "xirodur", "xiros" and "yes" kifejezések az igus® GmbH/ Köln jogilag védett védjegyei a Német Szövetségi Köztársaságban és adott esetben egyes külföldi országokban. Ez a védjegyek nem teljes listája (pl. függőben lévő védjegybejelentések vagy bejegyzett védjegyek) az igus vagy az igus leányvállalatai Németországban, az Európai Unióban, az Egyesült Államokban és/vagy más országokban vagy joghatóságokon.

Az igus® GmbH felhívja a figyelmet, hogy a következő cégek, illetve az összes többi, hajtásokat gyártó és a webhelyen szereplő cég semmilyen termékét nem értékesíti: Allen Bradley, B&R, Baumüller, Beckhoff, Lahr, Control Techniques, Danaher Motion, ELAU, FAGOR, FANUC, Festo, Heidenhain, Jetter, Lenze, LinMot, LTi DRiVES, Mitsubishi, NUM, Parker, Bosch Rexroth, SEW, Siemens, Stöber. Az igus® által kínált termékek gyártója az igus® GmbH.