Kérjük, válasszon kiszállítási helyet

Az ország/régió kiválasztása befolyásolhatja az árat, a szállítási lehetőségeket és a termékválasztékot.
Kapcsolattartóm
igus® Hungária Kft.- iroda

Ipari Park utca 10.

H-1044 Budapest

+36 1 3066486
+36 1 4310374
HU(HU)

Mennyire fenntarthatóak motion plastics megoldások?

A műanyagokról mostanában sok szó esik. Mi tudjuk, hogy nagyteljesítményű polimereink hozzájárulhatnak az erőforrások és a környezet védelméhez, és ezért ezt a gondolatot helyeztük vállalati tevékenységünk fókuszába.
 
Három stádiumban tekintünk a műanyagokra: gyártásuk közben, használatuk során valamint a termék életciklusának végén. Ezen a lapon szeretnénk betekintést nyújtani Önnek abba, hogy termékeink, valamint a vállalat mindennapi működése során hogyan tekintünk a fenntarthatóság kérdéseire az igus-nál. Még nem minden kérdésre van kész válaszunk, különösen a fenntartható gyártás területe az, ahol még dolgozunk a válaszokon és a megoldásokon.
Még megoldandó feladatok:
  • A nyersanyagok gyártása során keletkező gáz- és vegyianyag-kibocsátás 
  • A felhasználás közbeni kopás 
  • Az olajtól mint fosszilis nyersanyagtól való függés kérdése
Célok:
  • A 2025-ös évre szeretnénk elérni, a gyártásunk és az épületeink karbonsemlegességét.

Fenntartható fejlesztések 2023-ban



Előtte: Műanyagok és alkatrészek gyártása

Energiaegyensúly grafikon acél, alumínium, műanyag

Energiaigény

1 m³ műanyag gyártása 50%-kal kevesebb energiát igényel, mint 1 m³ acélé vagy alumíniumé.
Grafikon műanyagok olajfelhasználása

Olajszükséglet

A nagyteljesítményű műanyagok gyártása a világ olajfelhasználásának mindössze 0,5%-át teszi ki.
RheinEnergie zöld elektromosság védjegy

Villamosenergia-fogyasztás

100%-ban zöld elektromos áramot vásárolunk és csökkentjük gépeink és berendezéseink fogyasztását. Olyan fröccsöntő gépeket vásárolunk, melyek a régieknél 40%-kal energiatakarékosabban működnek. 2021-ben 11%-kal csökkentettük a villamosenergia-fogyasztásunkat, pedig növeltük a termelés időtartamát. 
Kör ikon

99%-ban újrafelhasznált

A fröccsöntéssel történő gyártás során keletkezett selejt (forgács, hibás áru) 99%-át újrahasznosítjuk és a visszaforgatjuk a gyártásba.
clean igus

clean igus

A műanyaghulladék elkerülése érdekében optimalizáltuk gépeinket és szállítószalagjainkat. Számos intézkedést vezettünk be, hogy 2021-ben 21%-kal csökkentsük hulladékarányunkat (termelési hulladék + feldolgozott anyag).

Környezetvédelmi és klímatanúsítvány

ISO 14001 környezetvédelmi irányítási szabvány

ISO 14001 környezetvédelmi irányítási szabvány

Mivel átláthatóbbá és érthetőbbé szeretnénk tenni környezetvédelmi irányelveinket, 2019 óta az ISO 14001 szabványnak megfelelő tanúsítvánnyal rendelkezünk, amely minden környezetirányítási rendszer általánosan elismert alapját képezi. Ezzel újabb lépéseket tehetünk afelé, hogy karbon semleges gyárrá váljunk.
ISO 50001 felirat az igus gyár előtt lábnyommal

ISO 50001:2018 energiagazdálkodási szabvány

Energiagazdálkodási rendszerünk nemzetközi szabvány szerint minősített. Az ISO 50001 szabvány fő célja, hogy rendszerek és folyamatok felállításával segítse a vállalatokat az energiával kapcsolatos teljesítményük javításában. 

Közben: Műanyagok használatban

Kenésmentes

Minden évben, 27 millió tonna kenőanyag szennyezi a környezetet. Műanyagaink nem igényelnek kenést.
Olajos hordó és Föld
A világon eladott összes kenőanyag 50%-a a környezetbe jut. (Forrás: M. P. Schneider, 2006)
Olajos palack és ivóvizes palackok
1 liter olaj 1 000 000 liter ivóvizet szennyez meg. (Forrás: Saskatchewan Association for Resource Recovery Corp., 2008)
Autó körvonala
Egy személyautó teljes üzemanyagfogyasztásának 1/3 része a motor, a váltó, a kerekek és a fékek kenésére megy el. (Forrás: K. Holmberg, P. Andersson, A. Erdemir, 2012)
Világtérkép olajoshordókkal
A kenőanyagok iránti világszintű kereslet évente 2 %-kal nő; ez előre láthatólag 45,4 millió tonnát tesz ki 2019-ben. (Forrás: The Freedonia Group, 2015)
Fenntarthatóság – tartós termékek

Hosszú élettartam

Műanyagainkat a kopásra optimalizáltuk. Nem korrodálódnak, és nem halmozódnak fel zsírok és szennyeződések. Tovább tartanak és nem kell őket gyakran cserélni. A tesztlaboratóriumunkban végzett számos vizsgálat lehetővé teszi számunkra, hogy pontosan kiszámítsuk az élettartamukat.
Fenntarthatóbb – könnyebb

Kis súly

A műanyagok könnyebbek az acélnál, így tömegcsökkentés érhető el velük, ami egyben azt is jelenti, hogy a mozgáshoz sokkal kevesebb energia is elegendő. Egy repülőgép esetében mintegy 4 kg súlymegtakarítást jelent, ha a fém csapágyak helyett iglidur siklócsapágyakat alkalmaznak. A kisebb tömeg alacsonyabb kerozinfogyasztással is jár.
Fenntarthatóság – alacsonyabb súrlódás

Energiamegtakarítás

Műanyagjaink tribológiai szempontból optimalizáltak, így kevésbé súrlódnak. A kisebb tömeggel együtt ez is hozzájárul ahhoz, hogy az alkalmazásban az alkatrész mozgatása kevesebb energiát igényel.
Fenntarthatóság – smart plastics

Prediktív karbantartás

Az alkatrészeket nem kell kicserélni, amíg az élettartamuk végére nem érnek – ez az elképzelés húzódik meg minden smart plastics termékünk mögött. A kopást érzékelők mérik, így csak akkor kerül sor cserére, ha arra már feltétlenül szükség van; az erőforrások felhasználása ezáltal gondosabb és észszerűbb.
Fenntarthatóság – csapágycsere

Cserélhető alkatrészek

A lineáris vezetőelemekhez készült cserecsapágyaink kifejlesztésekor többek között az az elgondolás vezérelt bennünket, hogy kopás esetén ne kelljen kicserélni az egész rendszert. A sín egyáltalán nem sérül, a csapágyház pedig újra felhasználható. Így kíméljük az erőforrásokat – és ezáltal csökkentjük a költségeket is.
Fenntarthatóság – iglidur N54

Biopolimerek

Az iglidur N54 egy olyan normál siklócsapágy, amely univerzálisan felhasználható, és 54%-ban megújuló nyersanyagokból készül. A biopolimerekből készülő csapágy nagyszerű példája annak, hogy van mód fenntartható alkatrészeket alkalmazni, ami további termékfejlesztésre ösztönöz bennünket.

Utána: Műanyagok a használat után

Klasszikus újrahasznosítás a chainge-dzsel

Chainge újrahasznosítási platform

Újrahasznosítjuk a műszaki műanyagokat - az igus termékeket és más gyártókét is. Az anyagot gyártó vagy újrahasznosító partnereinkhez szállítjuk, a beküldők pedig utalványt kapnak. 2023. júniusáig 80000 kg anyagot hasznosítottunk újra. Egyedülálló platformunk 2022. szeptemberében elnyerte a Rhineland Business Prize-t a „Fenntarthatóság” kategóriában, 2023. májusában pedig megnyerte a Kölni Ipari és Kereskedelmi Kamara „Going Circular” újrahasznosítási versenyét. 
Ábra Hydro Plastic Recycling Solution

HydroPRS újrahasznosítás

5 millió eurót fektettünk be a Mura Technology vállalatba, amely az új HydroPRS (hidrotermális műanyag újrahasznosítási megoldás) segítségével leválogatás nélküli műanyaghulladékból 30 percen belül kőolajat állít elő. Ez segíti az erőforrások megőrzését nyomás, hőmérséklet és víz segítségével. Az első ipari telephely az Egyesült Királyságban, Teesside-ban, a Wilton Internationalnél létesült, és 2023. október 26-án nyitotta meg kapuit. A létesítményt 2024-ben helyezik üzembe. 


Faültetés


igus faültetési projektek

35450

fa
2023-ban
igus faültetési projektek

11001

fa
2022-ben
igus faültetési projektek

23 104

fa
2020-2021-ben
A faültetési projektünk 2020-ban kezdődött, ügyfeleinknek szánt karácsonyi ajándékként, és azóta az erdőtelepítési projektek széles körévé duzzadt - nemcsak Németországban, hanem világszerte. A facsemetéktől a városi nagy fákig kisebb-nagyobb akciókban ültetjük és gondozzuk a fákat és bokrokat. Új fás területek létrehozásával szeretnénk hozzájárulni a légkör CO2-szennyezésének csökkentéséhez és a CO2-semlegesség eléréséhez, amely a saját magunk által kitűzött célunk.

Erőforrás-megőrzési projektek és kezdeményezések

A fűtőberendezést bemutató ábra

Fűtési megoldásunk mely visszaforgatja a termelésben keletkezett hőt

Gázfűtés - valóban szükséges? A termelési folyamatban rengeteg hő keletkezik, csak lehetne kezdeni vele valamit? Hogyan tudnánk felhasználni a hulladékhőt? Ezeket a kérdéseket tette fel magának az igus mérnökök egy csoportja, és mindjárt bele is fogtak a kísérletezésbe. Az eredmény: egy olyan fűtőberendezés koncepciója, mely a gépek hulladékhőjét hasznosítja. A terv: a kölni telephelyünk fűtését gáz nélkül szeretnénk megoldani, továbbá a koncepciót szeretnénk minden mérnök és gépészmérnök számára ingyenesen elérhetővé tenni, akár ipari felhasználásra. A koncepció az MHRS - Machine Heat Recovery System nevet kapta. 

Műanyag hulladék a folyóban lévő gyűjtőeszközben és tisztítás után Balra: a szerkezetben összegyűlt partra mosott szemét; jobbra: az összegyűjtés után

Plastic Fisher - a folyóvizekben felgyülemlő műanyag hulladék ellen

Évente 8-12 millió tonna műanyag kerül az óceánokba, főként a folyókon keresztül. A Plastic Fisher ezért itt avatkozik közbe, mivel a hulladékot költséghatékonyabb a folyókból, mint a tengerekből összegyűjteni. Hogyan működik ez a projekt? A helyi lakosok egy speciális eszközzel kihorgásszák a műanyagok a folyóból, cserébe pedig rendszeres jövedelemhez jutnak. Az így összegyűjtött műanyag hulladékot, mely nagy részben nem újrahasznosítható, hőerőművekbe szállítják: elégetésével hőenergiát termelnek. Az igus összesen 10 000 kg műanyag hulladék összegyűjtését finanszírozza. A gyűjtés ideje alatt Kanpurban és Mangalore-ban (India) legalább 34 embernek biztosított volt a rendszeres jövedelme, néhány nap még több embernek is jutott munka. 

Hulladékcsapda a Rajnán Köln közelében

Polip a Rajnán („Rheinkrake”) – az igus az úszó szemétcsapda támogatója

Naponta egy tonna hulladék ömlik a Rajnából az Északi-tengerbe. Óriási szám. A K.R.A.K.E. (a Krake németül polipot jelent), egy kölni egyesület, évek óta gyűjti a Rajnán úszó szemetet. A 2022. szeptemberében kihelyezett úszó szemétcsapda nagy előrelépés volt a szervezet életében. A felszínen úszó szemét - a londoni mintához hasonlóan - fennakad a passzív csapdában. A hulladékcsapdát az egyesület tagjai ürítik rendszeresen, és a szárazföldön rögzítik a begyűjtött szemét típusát. Az eredményeket a Bonni Egyetemmel együttműködve tudományosan értékelik, a rajnai műanyaghulladékról szóló hosszú távú tanulmány keretében.

clean igus

clean igus – intézkedéseink a műanyag hulladék keletkezésének elkerülése érdekében

Korábban a fröccsöntőgépeinkből származó új alkatrészek gyakran a padlón – és így a szemetesben – végezték, a gyűjtőedények helyett. A nagy termelési számok és a sok gép miatt felhalmozódott a hulladék. Gépeink és szállítószalagjaink különböző módon történő optimalizálása lehetővé tette számunkra, hogy 2021-re 21%-kal csökkentsük a hulladék arányát (termelési hulladék + feldolgozott anyag): A csatlakozóknál lévő réseket mágneses fóliákkal zártuk le, a gépeket és a gyűjtődobozokat fémlemezekkel és fedelekkel láttuk el, a szállítószalagokat pedig központosítottuk és rögzítettük; a kefék és a vezetőlemezek most már a megfelelő útvonalra terelik az alkatrészeket, a padlójelzések és a megállító ékek pedig biztosítják a megfelelő pozíciót.

3D kép a parti áramellátást biztosító aljzatról

A szennyezőanyag-kibocsátás elleni küzdelem a konténerkikötőkben parti árammal

A konténerhajók dízelgenerátorainak működtetése a kikötőkben komoly problémát jelent. Tonnaszám bocsátanak ki finom port, nitrogén- és kén-oxidokat, valamint CO2 -t a környezetbe és a légkörbe. 2022-ben alkottuk meg az iMSPO-t, egy mobil aljzatot, amely egyszerűen, gyorsan és mindenekelőtt rugalmasan, teszi lehetővé a konténerhajók partmenti áramellátását. Ha még „zöld” is, akkor a nulla kibocsátás megvalósíthatóvá válik. 

Erőforrás-takarékossági intézkedések a világ minden táján



igus CO₂ lábnyom

Állapotjelentés a klímasemlegesség felé vezető útról


2021-ben 31,2%-kal kevesebb CO2-kibocsátást értünk el, mint 2020-ban. Ez a szám az 1. és 2. hatályú kibocsátásra vonatkozik. Ebben a zöld elektromosságra való 2021. közepi átállás, valamint a 2021. októberi klímasemleges gázra történő váltás is szerepet játszott.
 
Mi az a Scope? Tovább a bejegyzéshez az igus blogon



Az "Apiro", "AutoChain", "CFRIP", "chainflex", "chainge", "chains for cranes", "ConProtect", "cradle-chain", "CTD", "drygear", "drylin", "dryspin", "dry-tech", "dryway", "easy chain", "e-chain", "e-chain systems", "e-ketten", "e-kettensysteme", "e-loop", "energy chain", "energy chain systems", "enjoyneering", "e-skin", "e-spool", "fixflex", "flizz", "i.Cee", "ibow", "igear", "iglidur", "igubal", "igumid", "igus", "igus improves what moves", "igus:bike", "igusGO", "igutex", "iguverse", "iguversum", "kineKIT", "kopla", "manus", "motion plastics", "motion polymers", "motionary", "plastics for longer life", "print2mold", "Rawbot", "RBTX", "readycable", "readychain", "ReBeL", "ReCyycle", "reguse", "robolink", "Rohbot", "savfe", "speedigus", "superwise", "take the dryway", "tribofilament", "triflex", "twisterchain", "when it moves, igus improves", "xirodur", "xiros" and "yes" kifejezések az igus® GmbH/ Köln jogilag védett védjegyei a Német Szövetségi Köztársaságban és adott esetben egyes külföldi országokban. Ez a védjegyek nem teljes listája (pl. függőben lévő védjegybejelentések vagy bejegyzett védjegyek) az igus vagy az igus leányvállalatai Németországban, az Európai Unióban, az Egyesült Államokban és/vagy más országokban vagy joghatóságokon.

Az igus® GmbH felhívja a figyelmet, hogy a következő cégek, illetve az összes többi, hajtásokat gyártó és a webhelyen szereplő cég semmilyen termékét nem értékesíti: Allen Bradley, B&R, Baumüller, Beckhoff, Lahr, Control Techniques, Danaher Motion, ELAU, FAGOR, FANUC, Festo, Heidenhain, Jetter, Lenze, LinMot, LTi DRiVES, Mitsubishi, NUM, Parker, Bosch Rexroth, SEW, Siemens, Stöber. Az igus® által kínált termékek gyártója az igus® GmbH.